Mădălina Florea a șaptea la Europene

Mădălina Florea s-a clasat pe locul 7 în proba de semimaraton (1h11:56) duminică în ultima zi a Campionatelor Europene ale seniorilor, de la Amsterdam (Olanda). Echipa României formată din Mădălina, Paula Todoran (1h13:16 - locul 22) și Andreea Piscu (1h15:47 - locul 45) s-a situat pe poziția a cincea, după Portugalia, Italia, Turcia și Belarus. Sportiva Mădălina Florea este legitimată la CAM Sighișoara și CSU Arad. Medalia de aur a fost obținută de portugheza Sara Moreira, ce a avut un avans de 16 secunde, față de italianca Veronica Inglese. Podiumul a fost încheiat de compatrioata învingătoarei, Jessica Augusto. La semimaraton masculin, probă câștigată de elvețianul Abraham Tadesse, Marius Ionescu a terminat pe locul 25. Românul Andrei Toader s-a clasat pe locul 6, cu 20,26 m, în finala probei masculine de aruncarea greutății din cadrul Campionatelor Europene de atletism, desfășurată duminică după-amiază, la Amsterdam. Medalia de aur a revenit germanului David Storl, cu 21,31 m, care i-a devansat pe polonezul Michal Hartyk (21,19 m) și pe portughezul Tsanko Arnaudov (20,59 m), care au intrat în posesia argintului, respectiv bronzului.