Cinci statistici inedite după Euro 2016! Record pentru Portugalia. Câte goluri s-au înscris

Euro 2016 s-a încheiat duminică, Portugalia reușind să câștige trofeul după victoria obținută în fața Franței lui Deschamps, scor 1-0. Mai multe statistici interesante merită amintite după Campionatul European. Iată 5 cifre inedite de la turneul final:

1) 31,87% a fost posesia medie a Islandei, una dintre marile surprize de la Euro 2016. Asta nu i-a împiedicat însă pe nordici să ajungă până în sferturile de finală, acolo unde au fost învinși clar de Franța, 2-5. Cu o posesie de 65,07%, Spania s-a oprit în optimi, iar Anglia, cu 62,19%, a fost eliminată tot în această fază a competiției.

2) Portugalia a devenit prima echipă din istoria Euro care a jucat 3 meciuri cu prelungiri la o singură ediție. În optimi, portughezii au învins Croația după 120 de minute, scor 1-0, apoi au trecut de Polonia în urma loviturilor de departajare (5-3), pentru ca în finală să învingă Franța, 1-0, după prelungiri.

3) 21 de goluri a primit Petr Cech la Campionatele Europene, 5 dintre ele la ediția din acest an. Portarul Cehiei, în vârstă de 34 de ani, a bătut astfel un „record" nedorit, care era deținut de Peter Schmeichel (20 de goluri încasate).

4) 108 goluri au fost reușite la Campionatul European, din cele 1.365 de șuturi.

5) În topul paselor reușite, Germania a dat 3 jucători din primii 4. Lider a fost Toni Kroos (593), urmat de Jerome Boateng (406), Paul Pogba (393) și Mesut Ozil (371).