România s-a calificat în semifinalele Mondialului U20! Danemarca, ultima piedică înainte de finală

Selecţionata României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin Under-20 de la Moscova, marţi, după ce a trecut în sferturi de Croaţia cu scorul de 21-20 (11-10). În penultimul act, echipa antrenată de Ion Crăciun va juca, astăzi, 14 iulie, împotriva Danemarcei, pentru un loc în marea finală. În urmă cu doi ani, în 2014, România a câştigat Campionatul Mondial U18. Portarul Iulia Dumanska - care a primit cetăţenia română în urmă cu câteva luni - a avut o prestaţie extraordinară şi i se datoreză în mare parte victoria. Alina Ilie a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu 8 goluri. Pentru echipa antrenată de Ion Crăciun au mai înscris Alexandra Dindiligan - 5 goluri, Cristina Laslo - 3, Andreea Taivan - 2, Anca Polocoşer - 2, Lorena Ostase - 1. România va juca în semifinale cu Danemarca, azi, de la ora 17.30 (ora României). Danezele au trecut în sferturi de Suedia cu 22-15.

În cealaltă semifinală se vor înfrunta Germania şi Rusia (azi, 14 iulie, 20.00).