Ediţia 2016-2017 a Ligii 1 va debuta pe 23 iulie 2016 şi se va încheia pe 4 iunie 2017.
Finala Cupei Ligii e programată pe 20 mai 2017, iar ultimul act al Cupei României - pe 27 mai.
Etapa 1 - 23 iulie
Pandurii Târgu Jiu - CSU Craiova
Astra Giurgiu - FC Dinamo
*FC Rapid/ACS Poli Timişoara - FC Botoşani
CFR Cluj - Concordia Chiajna
FC Voluntari - FC Viitorul Constanţa
FC Steaua - CSMS Iaşi
Gaz Metan Mediaş - ASA Târgu-Mureş
Etapa 2 - 30 iulie
CSU Craiova - ASA Târgu-Mureş
CSMS Iaşi - Gaz Metan Mediaş
FC Viitorul Constanţa - FC Steaua
Concordia Chiajna - FC Voluntari
FC Botoşani - CFR Cluj
FC Dinamo - FC Rapid/ACS Poli Timişoara
Pandurii Târgu Jiu - Astra Giurgiu
Etapa 3 - 6 august
Astra Giurgiu - CSU Craiova
FC Rapid/ACS Poli Timişoara -
Pandurii Târgu Jiu
CFR Cluj - FC Dinamo
FC Voluntari - FC Botoşani
FC Steaua - Concordia Chiajna
Gaz Metan Mediaş - FC Viitorul Constanţa
ASA Târgu-Mureş - CSMS Iaşi
Etapa 4 - 13 august
CSU Craiova - CSMS Iaşi
FC Viitorul Constanţa - ASA Târgu-Mureş
Concordia Chiajna - Gaz Metan Mediaş
FC Botoşani - FC Steaua
FC Dinamo - FC Voluntari
Pandurii Târgu Jiu - CFR Cluj
Astra Giurgiu - FC Rapid/
ACS Poli Timişoara
Etapa 5 - 20 august
FC Rapid/ACS Poli Timişoara - CSU Craiova
CFR Cluj - Astra Giurgiu
FC Voluntari - Pandurii Târgu Jiu
FC Steaua - FC Dinamo
Gaz Metan Mediaş - FC Botoşani
ASA Târgu-Mureş - Concordia Chiajna
CSMS Iaşi - FC Viitorul Constanţa
Etapa 6 - 27 august
CSU Craiova - FC Viitorul Constanţa
Concordia Chiajna - CSMS Iaşi
FC Botoşani - ASA Târgu-Mureş
FC Dinamo - Gaz Metan Mediaş
Pandurii Târgu Jiu - FC Steaua
Astra Giurgiu - FC Voluntari
FC Rapid/ACS Poli Timişoara - CFR Cluj
Etapa 7 - 10 septembrie
CFR Cluj - CSU Craiova
FC Voluntari - FC Rapid/ACS Poli Timişoara
FC Steaua - Astra Giurgiu
Gaz Metan Mediaş - Pandurii Târgu Jiu
ASA Târgu-Mureş - FC Dinamo
CSMS Iaşi - FC Botoşani
FC Viitorul Constanţa - Concordia Chiajna
Etapa 8 - 17 septembrie
CSU Craiova - Concordia Chiajna
FC Botoşani - FC Viitorul Constanţa
FC Dinamo - CSMS Iaşi
Pandurii Târgu Jiu - ASA Târgu-Mureş
Astra Giurgiu - Gaz Metan Mediaş
FC Rapid/ACS Poli Timişoara - FC Steaua
CFR Cluj - FC Voluntari
Etapa 9 - 21 septembrie
FC Voluntari - CSU Craiova
FC Steaua - CFR Cluj
Gaz Metan Mediaş - FC Rapid/
ACS Poli Timişoara
ASA Târgu-Mureş - Astra Giurgiu
CSMS Iaşi - Pandurii Târgu Jiu
FC Viitorul Constanţa - FC Dinamo
Concordia Chiajna - FC Botoşani
Etapa 10 - 24 septembrie
CSU Craiova - FC Botoşani
FC Dinamo - Concordia Chiajna
Pandurii Târgu Jiu - FC Viitorul Constanţa
Astra Giurgiu - CSMS Iaşi
FC Rapid/ACS Poli Timişoara -
ASA Târgu-Mureş
CFR Cluj - Gaz Metan Mediaş
FC Voluntari - FC Steaua
Etapa 11 - 1 octombrie
FC Steaua - CSU Craiova
Gaz Metan Mediaş - FC Voluntari
ASA Târgu Mureş - CFR Cluj
CSMS Iaşi - FC Rapid/ACS Poli Timişoara
FC Viitorul Constanţa - Astra Giurgiu
Concordia Chiajna - Pandurii Târgu Jiu
FC Botoşani - FC Dinamo
Etapa 12 - 15 octombrie
CSU Craiova - FC Dinamo
Pandurii Târgu Jiu - FC Botoşani
Astra Giurgiu - Concordia Chiajna
FC Rapid/ACS Poli Timişoara -
FC Viitorul Constanţa
CFR Cluj - CSMS Iaşi
FC Voluntari - ASA Târgu-Mureş
FC Steaua - Gaz Metan Mediaş
Etapa 13 - 22 octombrie
Gaz Metan Mediaş - CSU Craiova
ASA Târgu-Mureş - FC Steaua
CSMS Iaşi - FC Voluntari
FC Viitorul Constanţa - CFR Cluj
Concordia Chiajna - FC Rapid/
ACS Poli Timişoara
FC Botoşani - Astra Giurgiu
FC Dinamo - Pandurii Târgu Jiu
Etapa 14 - 29 octombrie
CSU Craiova - Pandurii Târgu Jiu
FC Dinamo - Astra Giurgiu
FC Botoşani - FC Rapid/ACS Poli Timişoara
Concordia Chiajna - CFR Cluj
FC Viitorul Constanţa - FC Voluntari
CSMS Iaşi - FC Steaua
ASA Târgu-Mureş - Gaz Metan Mediaş
Etapa 15 - 5 noiembrie
ASA Târgu-Mureş - CSU Craiova
Gaz Metan Mediaş - CSMS Iaşi
FC Steaua - FC Viitorul Constanţa
FC Voluntari - Concordia Chiajna
CFR Cluj - FC Botoşani
FC Rapid/ACS Poli Timişoara - FC Dinamo
Astra Giurgiu - Pandurii Târgu Jiu
Etapa 16 - 19 noiembrie
CSU Craiova - Astra Giurgiu
Pandurii Târgu Jiu - FC Rapid/
ACS Poli Timişoara
FC Dinamo - CFR Cluj
FC Botoşani - FC Voluntari
Concordia Chiajna - FC Steaua
FC Viitorul Constanţa - Gaz Metan Mediaş
CSMS Iaşi - ASA Târgu Mureş
Etapa 17 - 26 noiembrie
CSMS Iaşi - CSU Craiova
ASA Târgu-Mureş - FC Viitorul Constanţa
Gaz Metan Mediaş - Concordia Chiajna
FC Steaua - FC Botoşani
FC Voluntari - FC Dinamo
CFR Cluj - Pandurii Târgu Jiu
FC Rapid/ACS Poli Timişoara - Astra Giurgiu
Etapa 18 - 30 noiembrie
CSU Craiova - FC Rapid/ACS Poli Timişoara
Astra Giurgiu - CFR Cluj
Pandurii Târgu Jiu - FC Voluntari
FC Dinamo - FC Steaua
FC Botoşani - Gaz Metan Mediaş
Concordia Chiajna - ASA Târgu-Mureş
FC Viitorul Constanţa - CSMS Iaşi
Etapa 19 - 3 decembrie
FC Viitorul Constanţa - CSU Craiova
CSMS Iaşi - Concordia Chiajna
ASA Târgu-Mureş - FC Botoşani
Gaz Metan Mediaş - FC Dinamo
FC Steaua - Pandurii Târgu Jiu
FC Voluntari - Astra Giurgiu
CFR Cluj - FC Rapid/ACS Poli Timişoara
Etapa 20 - 10 decembrie
CSU Craiova - CFR Cluj
FC Rapid/ACS Poli Timişoara - FC Voluntari
Astra Giurgiu - FC Steaua
Pandurii Târgu Jiu - Gaz Metan Mediaş
FC Dinamo - ASA Târgu-Mureş
FC Botoşani - CSMS Iaşi
Concordia Chiajna - FC Viitorul Constanţa
Etapa 21 - 17 decembrie
Concordia Chiajna - CSU Craiova
FC Viitorul Constanţa - FC Botoşani
CSMS Iaşi - FC Dinamo
ASA Târgu-Mureş - Pandurii Târgu Jiu
Gaz Metan Mediaş - Astra Giurgiu
FC Steaua - FC Rapid/ACS Poli Timişoara
FC Voluntari - CFR Cluj
Etapa 22 - 4 februarie 2017
CSU Craiova - FC Voluntari
CFR Cluj - FC Steaua
FC Rapid/ACS Poli Timişoara -
Gaz Metan Mediaş
Astra Giurgiu - ASA Târgu-Mureş
Pandurii Târgu Jiu - CSMS Iaşi
FC Dinamo - FC Viitorul Constanţa
FC Botoşani - Concordia Chiajna
Etapa 23 - 11 februarie 2017
FC Botoşani - CSU Craiova
Concordia Chiajna - FC Dinamo
FC Viitorul Constanţa - Pandurii Târgu Jiu
CSMS Iaşi - Astra Giurgiu
ASA Târgu-Mureş - FC Rapid/
ACS Poli Timişoara
Gaz Metan Mediaş - CFR Cluj
FC Steaua - FC Voluntari
Etapa 24 - 18 februarie 2017
CSU Craiova - FC Steaua
FC Voluntari - Gaz Metan Mediaş
CFR Cluj - ASA Târgu-Mureş
FC Rapid/ACS Poli Timişoara - CSMS Iaşi
Astra Giurgiu - FC Viitorul Constanţa
Pandurii Târgu Jiu - Concordia Chiajna
FC Dinamo - FC Botoşani
Etapa 25 - 25 februarie 2017
FC Dinamo - CSU Craiova
FC Botoşani - Pandurii Târgu Jiu
Concordia Chiajna - Astra Giurgiu
FC Viitorul Constanţa - FC Rapid/
ACS Poli Timişoara
CSMS Iaşi - CFR Cluj
ASA Târgu-Mureş - FC Voluntari
Gaz Metan Mediaş- FC Steaua
Etapa 26 - 4 martie 2017
CSU Craiova - Gaz Metan Mediaş
FC Steaua - ASA Târgu-Mureş
FC Voluntari - CSMS Iaşi
CFR Cluj - FC Viitorul Constanţa
FC Rapid/ACS Poli Timişoara -
Concordia Chiajna
Astra Giurgiu - FC Botoşani
Pandurii Târgu Jiu - FC Dinamo
* Dacă până pe 21 iulie Rapid nu primeşte suspendarea provizorie a falimentului, locul clubului giuleştean în Liga 1 va fi luat de Poli Timişoara.
Programul play-off-ului ediţiei 2016-2017 este următorul:
Etapa 1 - 11 martie 2017
Etapa 2 - 18 martie 2017
Etapa 3 - 1 aprilie 2017
Etapa 4 - 5 aprilie 2017
Etapa 5 - 8 aprilie 2017
Etapa 6 - 15 aprilie 2017
Etapa 7 - 22 aprilie 2017
Etapa 8 - 29 aprilie 2017
Etapa 9 - 6 mai 2017
Etapa 10 - 13 mai 2017
Programul play-out-ului ediţiei 2016-2017 este următorul:
Etapa 1 - 11 martie 2017
Etapa 2 - 18 martie 2017
Etapa 3 - 1 aprilie 2017
Etapa 4 - 5 aprilie 2017
Etapa 5 - 8 aprilie 2017
Etapa 6 - 15 aprilie 2017
Etapa 7 - 22 aprilie 2017
Etapa 8 - 29 aprilie 2017
Etapa 9 - 6 mai 2017
Etapa 10 - 13 mai 2017
Etapa 11 - 20 mai 2017
Etapa 12 - 25 mai 2017
Etapa 13 - 28 mai 2017
Etapa 14 - 4 iunie 2017
Cupa Ligii, ediţia 2016-2017:
Turul 1 - 10/11 august 2016
Sferturi de finală - 7/8 septembrie 2016
Semifinale - 21/22 decembrie 2016 (tur) şi 1/2 martie 2017 (retur)
Finala - 20 mai 2017
Cupa României, ediţia 2016-2017:
16-imi de finală - 26/27 octombrie 2016
Optimi de finală - 14/15 decembrie 2016
Sferturi de finală - 29/30 martie 2017
Semifinale - 26/27 aprilie 2017 (tur) şi 17-18 mai 2017 (retur)
Finala - 27 mai