România a fost învinsă de Danemarca în semifinalele CM Under-20

Selecţionata României a fost învinsă de Danemarca, scor 25-28 (12-14), joi, în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin Under-20 de la Moscova. Tricolorele au ţinut aproape de daneze în primul sfert de oră al meciului, conducând de trei ori, dar apoi Danemarca s-a desprins la două goluri, 9-7 (min. 18), iar la pauză conducea cu 14-12. Danemarca s-a distanţat la cinci goluri în debutul părţii secunde, 17-12 (35), iar echipa antrenată de Ion Crăciun a încercat mereu să recupereze ecartul, însă nu a reuşit decât să se apropie la două goluri, 18-16 (43) şi 22-20 (47). Pe final, danezele au condus cu 28-23 şi nu au mai putut fi ajunse, câştigând cu 28-25. Pentru România au marcat Cristina Laslo - 8 goluri, Alina Ilie - 6, Anca Polocoşer - 5, Elena Dache - 3, Lorena Ostase - 2, Andreea Taivan - 1. În finala mică, România a înfruntat, vineri, Germania (după închiderea ediţiei), învinsă în cealaltă semifinală de Rusia cu 32-25.