Gaz Metan - ASA 2-1. Bară pentru Zicu, în prelungiri

În prima etapă a noului sezon din Liga 1 Orange, ASA Târgu-Mureş a pierdut, 1-2, în deplasare la Mediaş. Cele două goluri primite au venit în urma unor faze fixe. Primul, în minutul 32, când centralul a dictat penalty în urma unui duel la cap dintre Candrea şi Susnjar. Stăncioiu respinge şutul lui Llullaku, dar tot acesta împinge mingea în poartă. Gazdele înscriu golul victoriei în minutul 62, prin Axente, în urma unei lovituri libere, după ce Stăncioiu respinsese în primă fază reluarea unui adversar. Candrea reuşise egalarea în minutul 42, cu o reluare sub bară, după cornerul executat de Ursu. O înfrângere nemeritată pentru ASA, dacă ne gândim că, în minutele de prelungire, lovitura liberă executată de Zicu, loveşte bara din dreapta şi iese în aut de poartă. Ghinion pentru ASA, mult noroc pentru adversari, la ambele reuşite. Pentru ASA Târgu-Mureş au evoluat: Stăncioiu - G. Matei, Dobrosavlevici, Cordoş, Bucur (45-Kuku) - Candrea (45-Y. Hamed) - Oct. Ursu (76-Feketics), Fl. Andre, E. Dică, Borza - Zicu. În etapa a II-a, ASA va juca tot în deplasare, la Craiova, luni, 1 august, ora 18.30.