Marele premiu de la Hockenheim, câștigat de Hamilton

Lewis Hamilton s-a impus în Marele Premiu de Formula 1 al Germaniei și a obținut a patra victorie consecutivă. Campionul mondial s-a impus pentru a doua oară în carieră la Hockenheim, iar cu această ocazie și-a consolidat poziția de lider în clasamentul general. La fel ca în urmă cu o săptămână, în Ungaria, diferența s-a făcut la start. Nico Rosberg, aflat în pole-position, a plecat catastrofal și a căzut până pe locul 4. Timp de 67 de tururi nu a avut reacție și a încheiat Grand Prix-ul de casă al patrulea. Podiumul a fost completat de australianul Daniel Ricciardo și de olandezul Max Vertappen. În clasamentul general, diferența dintre Hamilton și Rosberg a crescut la 19 puncte. Următoarea etapă se va desfășura pe 28 august, la Spa Francorchamps, în Belgia.