Cea mai bună din lume! Halep conduce clasamentul jucătoarelor sub 25 de ani din circuitul WTA

Simona Halep a câștigat cel de-al treilea turneu al anului, după triumful de la Montreal, iar viitorul sună bine pentru sportiva din Constanța în vârstă de 24 de ani. Românca e pe primul loc într-un top propus de live-tennis.eu al celor mai tinere jucătoare din circuit. Astfel, Simona a adunat cele mai multe puncte în 2016 dintre jucătoarele mai mici de 25 de ani. Ocupanta locului 3 WTA a strâns 3.479 de puncte și a devansat-o clar pe Garbine Muguruza, principala urmăritoare (3.038). Singura jucătoare din top 10 care mai este prezentă în această ierarhie este Madison Keys, cea pe care Halep a învins-o în finala Rogers Cup. Americanca are în cont 2.706 puncte. După ce a renunțat să participe la Jocurile Olimpice, Simona va merge începând cu 13 august la Cincinnati, unde, dincolo de finala pe care o are de apărat (în 2015 a pierdut ultimul act în fața Serenei Williams, scor 3-6, 6-7(5)), se va acomoda în vederea ultimului turneu de Grand Slam al anului, US Open. Competiția de la New York va debuta pe 29 august, iar Simona este, după ultimele rezultate fantastice, văzută de cei mai mulți dintre specialiști cu a doua șansă (după Serena, dar înaintea ocupantei poziției secunde în clasamentul WTA, Angelique Kerber). Anul trecut la US Open Halep a făcut un turneu extrem de bun, ea intrând în "careul de ași", unde a fost învinsă neașteptat de Flavia Pennetta.