ASA Târg-Mureș - CSM Poli Iași: 0-3. Victorie clară a moldovenilor

Roș-albaștrii pierd și al treilea meci al sezonului, 0-3 cu CSM Poli Iași, iar la finalul jocului, antrenorul Dario Bonetti și-a anunțat plecarea de la echipă, din motive personale. Primul gol al oaspeților a venit după primul sfert de oră, când Bole, lansat perfect de Cristea, se strecoară printre fundașii adverși, și ajuns în situație de singur cu portarul, îl „execută" pe Stăncioiu. La rândul său, 20 de minute mai târziu, Bole trimite o centrare bună din lovitură liberă, Emil Dică trece pe lângă minge, iar Andrei Cristea profită și șutează din întoarcere, de lângă Dobroslavevici, fără șanse pentru același portar. Defensiva gazdelor suferă din nou în finalul primei reprize. Cristea este lansat pe dreapta, îi trimite în careu lui Tîrșa, care singur cu Stăncioiu, trimite scorul la 0-3 și stabilește astfel rezultatul final. Pentru ASA au jucat: Stăncioiu - Candrea, Cordoș, M.Constantin (46-Bucur), Dobrosavlevici - E. Dică, Kuku - Feketics, Zicu (85-Petra), Y. Hamed (46-Deaconu) - Alex. Ioniță. În partida cu Iași, la ASA a debutat mijlocașul ofensiv Octavian Deaconu, în vârstă de 19 ani, care în ultimii ani a evoluat la echipele de tineret ale formațiilor Feyenoord, Twente și Heracles Almelo. Miercuri, de la ora 16.30, la Mediaș, ASA va întâlni pe Gaz Metan în optimile de finală ale Cupei Ligii Adeplast. Alte rezultate consemnate în etapa a III-a din Liga 1 Orange la fotbal: Voluntari - Botoșani 4-2, Astra - CS U Craiova 1-2, Steaua - Concordia 1-0, Gaz Metan - Viitorul 2-1, ACS Poli Timișoara - Pandurii 1-3.