RIO 2016: Glință nu a rezistat ritmului impus de americani. Corina Căprioriu a ratat medalia de bronz. Rămânem în continuare fără medalie

Înotătorul Robert Glință a ocupat locul opt în finala probei de 100 metri spate din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro. Glință a încheiat cursa în 53 de secunde și 50 de sutimi. Finala a fost câștigată de Ryan Murphy, din SUA, care a stabilit și un record olimpic, cu 51.97. Judoka română Corina Căprioriu a ratat medalia de bronz la categoria 57 kg, luni, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, după ce a fost învinsă în meciul decisiv de portugheza Telma Monteiro. România mai are un reprezentant în concursul de judo la Rio, pe Daniel Natea (+100 kg). Monica Niculescu nu s-a prezentat în disputa pe care trebuia să o aibă luni, la simplu, la Jocurile Olimpice, împotriva Svetlanei Kuznetsova. Sportiva noastră se pare că a acuzat dureri la spate. Jucătoarea noastră fusese eliminată deja din turneul de dublu, unde făcuse pereche cu Irina Begu. Canotoarele Mădălina Bereș și Laura Oprea n-au avut nicio șansă de calificare directă în semifinalele probei de dublu rame. Româncele au încheiat ultimele seria din care au făcut parte, din care primele trei clasate au mers în semifinale, și au concurat marți în recalificări. Semifinalele vor avea loc miercuri, iar finala se va desfășura vineri. Alin Moldoveanu, campion olimpic la Londra în 2012, a ratat calificarea în finala probei de pușcă 10 metri aer comprimat. Sportivul nostru a terminat calificările pe locul al 19-lea din 50, cu 622,7 puncte, în condițiile în care ultimul trăgător care a prins finala a avut 625,5 puncte. Echipajul feminin de 8+1 al României va evolua în recalificări, astăzi, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, după ce a ocupat locul al treilea în prima serie de calificări, luni, în concursul de canotaj. Recalificările sunt programate astăzi, de la ora locală 9:50 (15:50, ora României).