Gaz Metan - ASA Târgu-Mureș 0-2, în Cupa Ligii. Dan Alexa obține victoria la debutul pe banca celor de la ASA

ASA Târgu-Mureș s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii la meciul de debut al lui Dan Alexa. ASA a învins-o cu 2-0 pe Gaz Metan, la Mediaș, și a reușit prima victorie din acest sezon. Prima repriză nu a avut foarte multe faze de poartă. Prima fază mai controversată a fost în minutul 32, când Gaz Metan a cerut penalty, după ce Buziuc a căzut în urma unui duel cu Cordoș. Până la pauză, Gaz Metan a ratat două ocazii în două minute, prin Buziuc și Bic, ultimul nimerind bara pe finalul primei reprize. Repriza secundă a început pe contre, atât Gaz Metan cât și ASA au ratat câte o ocazie, dar tabela a rămas neschimbată. Cei de la ASA au dat lovitura în ultimul sfert de oră, Ianis Zicu (min. 74) a deschis scorul, iar Norbert Feketics (min. 80) a stabilit scorul final. O victorie frumoasă, venită la momentul oportun pentru refacerea moralului, după cele trei înfrângeri consecutive. „Pentru noi a fost un joc important din punct de vedere al moralului. Echipa venea după trei înfrângeri consecutive, jucătorii își pierduseră încrederea în ei. Sper să fie un rezultat de bun augur, care să destindă puțin atmosfera. Mă bucur foarte mult de determinarea și seriozitatea pe care a arătat-o echipa, toți jucătorii. Am fost echipa care ne-am închis foarte bine. Am speculat spațiile echipei adverse, știam că dacă am jucători de calitatea lui Zicu, în orice moment, dacă se întoarce spre poarta adversă va fi pericol. Aștept revenirea și celorlalți jucători, vor mai fi noutăți în cadrul echipei și sper că atunci echipa se va așeza și vor apărea și rezultatele. Una peste alta este un început bun, mă bucur pentru cei tineri și, cu siguranță veți mai vedea jucători tineri în echipa noastră", a declarat Dan Alexa la conferința de presă, după jocul din Cupa Ligii Adeplast. Pentru ASA au evoluat: Stăncioiu - G. Matei, Dobrosavlevici, Cordoș, Mendy (72-Ursu) - Ciolacu (43-Belu), Candrea, Kuku, Y. Hamed (54-Feketics) - Alex Ioniță, Zicu.