ASA TG.-MUREȘ -CONCORDIA CHIAJNA, astăzi, 20 august, ora 18.00

Echipa ASA Târgu-Mureș întâlnește pe Concordia Chiajna, astăzi, 20 august, de la ora 18.00, pe stadionul Trans-Sil, în etapa a 5-a a Ligii 1 Orange. ASA Târgu-Mureș și Concordia Chiajna s-au întâlnit de șase ori în Liga 1 Orange, de patru ori au câștigat mureșenii, un joc s-a încheiat la egalitate, în timp ce ilfovenii și-au trecut în cont doar un succes. În ediția 2011-2012, ardelenii s-au impus pe teren propriu cu 3-0, goluri marcate de Ilyeș, Sergiu Buș și Florin Dan, iar în retur, cu Reghecampf pe bancă, Concordia a câștigat clar, scor 4-1, (Adi Popa I, Paulinho, Filip, Rocha, respectiv Astafei). Un meci spectaculos a fost și cel din runda a 4-a a stagiunii 2014-2015, atunci când mureșenii au marcat cele două goluri în minutele de prelungire, autori Bruno Martins (91) și Amauri (92). În primăvara lui 2015 s-a consemnat singura remiză (scor 0-0), punctul scos de „vulturi" dovedindu-se a fi decisiv la finalul campionatului. Ultimele două confruntări din Liga 1, cele din sezonul regulat 2015-2016, s-au încheiat de fiecare dată cu victoria ASA-ului, 1-0 pe teren propriu (Mircea Axente) și 2-1 la Chiajna (Serediuc / Mamele autogol, N'doye - minutul 90+1). Pe lângă cele șase partide, a mai fost un joc în Cupa României 2014-2015, ASA - Concordia 4-1 și o confruntare în Cupa Ligii Adeplast, pe 14 octombrie 2015, Concordia - ASA 1-0 (autogol Balaur). Dan Alexa vs Emil Săndoi în Liga 1 Orange: 1 joc - 1 remiză 2015/2016, ACS Poli Timișoara - CS U Craiova 1-1. Mediile de vârstă ale celor două loturi: ASA Tg.- Mureș - 25 ani și 2 luni; Concordia - 27 ani și 6 luni.