Crutchlow a câștigat Marele Premiu al Cehiei. Rossi a terminat pe 2, după o revenire superbă

Cal Crutchlow a câștigat Marele Premiu al Cehiei și a obținut prima victorie din cariera la MotoGP. În plus, după 11 ani de prezență la clasa regină, echipa LCR Honda s-a impus în premieră. Diferența în Grand Prixul de la Brno a fost făcuta de alegerea pneurilor. Crutchlow a făcut o alegere nonconformistă, pneuri pentru ploaie (hard pe față-hard pe spate), situație în care a trebuit să aștepte câteva tururi pentru ca acestea să ajungă la temperatura optimă de funcționare. Asaltul britanicului s-a declansat în turul cu numărul 5, când, de pe locul 15, a început să recupereze secunde importante comparativ cu restul concurenților. În turul 14, britanicul era deja pe podium, iar cu șapte tururi înainte de final a trecut la conducere. Din acel moment, "The CALculator" a continuat să forțeze și în cele din urmă a devenit primul britanic învingător în MotoGP după o pauză de 35 de ani. Valentino Rossi a avut de pătimit în prima parte a cursei, însă pe final, datorită unui pneu hard pus pe roata spate, a urcat până pe locul al doilea. Podiumul a fost completat de Marc Marquez. Echipa Avintia, care folosește motocielete Ducati vechi de doi ani, și-a trimis ambii piloți, pe Loriz Bas și Hector Barbera, în top 5. Campionul mondial Jorge Lorenzo a greșit strategia de cursă, a trecut de două ori pe linia boxelor și s-a clasat ultimul, pe locul 17. În clasamentul general, Rossi a urcat pe poziția secundă, însă are un handicap de 53 de puncte față de Marc Marquez. La clasa Moto2 a câștigat germanul Jonas Folger, iar la Moto3, scoțianul John McPhee s-a impus în premieră în Campionatul Mondial.