City'us Târgu-Mureş a pierdut Supercupa României la futsal

Formaţia City'us Târgu-Mureş a pierdut Supercupa României la futsal, 1-6 (0-2), în faţa celor de la Autobergamo Deva. Golul echipei noastre a fost înscris de Cristian Cardenas, în minutul 33. Pentru adversari au punctat Obadă (6, 25), Ignat (15, 24), N. Coco (23) şi P. Ferreira (37). Lipsită de trei piese de bază, Mimi Stoica (suspendat), Mario Duque (viroză) şi Cesar Ribeiro (accidentat), echipa noastră a ţinut piept cu brio celor din Deva, diferenţa fiind făcută de greşelile individuale, golurile fiind primite fie pe contraatac, fie în momentul în care am evoluat cu portar-jucător. Antrenorii Cosmin Gherman şi Lucian Nicuşan i-au folosit pe toţi cei 11 jucători pe care i-au avut la dispoziţie: Molina, Tătar - Csala, Dobai, Ţipău, Togan, Cristian, Alex Pop, Kusmodi, Covaci şi Boroş. Primul gol al întâlnirii l-am primit în urma unui contraatac, Molina neavând răspuns în faţa a doi adversari. Golul doi a venit în urma unei lovituri libere de la aproximativ 12 metri. La 0-2, Ţipău a avut şansa golului, dar după o acţiune personală, mingea şutată de acesta a lovit transversala şi a ieşit în aut. Pe lângă această şansă, Cristian a avut în două rânduri posibilitatea de a marca. În repriza secundă, între minutele 23-25, adversarii au punctat în trei rânduri, prima dată în urma unei acţiuni individuale, iar celelalte două din propriul teren, în momente în care City'us evolua cu portar - jucător. Cel mai frumos gol al meciului a fost semnat de Cristian Cardenas, în minutul 33, lob peste portarul Iancu, din afara careului. Pe final, cei din Deva au mai înscris o dată, tot pe contraatac. În ciuda înfrângerii, jucătorii din lotul târgumureşean au avut o evoluţie foarte bună, ţinând piept adversarilor. Cu o medie de vârstă extrem de scăzută, 22 de ani şi 7 luni, cu Molina cel mai în vârstă la 31 de ani şi trei jucători de 19 ani, campioana României a arătat că are viitor, doar că este nevoie de multă muncă şi răbdare, iar rezultatele vor veni. O înfrângere care nu trebuie să afecteze moralul jucătorilor, Supercupa fiind pierdută în alte patru rânduri. Luni, 5 septembrie, de la ora 19.00, în Sala Sporturilor, City'us primeşte replica celor de la Muncitorul Reşiţa, în prima etapă a noului sezon de Liga 1. Intrarea spectatorilor este liberă.