România - Muntenegru 1-1. Stanciu a ratat un penalty în minutul 90+7

Preliminariile pentru Cupa Mondială din 2018 au debutat duminică seara. În grupa noastră, Kazahstan a revenit în fața Poloniei de la 0-2, scor final 2-2, iar Danemarca a învins la limită, 1-0, pe Armenia. România și Muntenegru au încheiat la egalitate, scor 1-1, în prima etapă a Grupei E din preliminariile Campionatului Mondial din 2018. Adi Popa a deschis scorul în minutul 85, la 9 minute de când intrase pe teren din postura de rezervă, iar Stevan Jovetic a egalat în minutul 87. Tricolorii puteau chiar să câștige la debutul lui Christoph Daum ca selecționer al României, dar în al 7-lea minut de prelungiri Nicușor Stanciu a șutat peste poartă dintr-o lovitură de la 11 metri, acordată după un fault dur asupra lui Keșeru. Golul marcat de Adi Popa la doar nouă minute de la intrarea sa pe teren în meciul cu Muntenegru, din preliminariile Cupei Mondiale 2018, nu a fost suficient pentru ca România să se impună pe Cluj Arena. Stelistul recunoaște că nici nu a apucat să se bucure pentru reușita sa, pentru că Stevan Jovetic a înscris aproape imediat și a stabilit rezultatul final, 1-1. „A fost un meci de infarct, cu penalty ratat la ultima fază, cu goluri pe final. Nici nu am apucat să simt bucuria de la gol, pentru că imediat am și primit. Am dat totul, am vrut să câștigăm, dar atât am putut. Știam că sunt periculoși la fazele fixe, i-am urmărit la analiza video. Păcat că nu am rezistat 90 de minute, ar fi fost o victorie importantă. Nu suntem mulțumiți. Ne-am dorit victoria și am avut-o în mână. În condițiile în care în Kazahstan s-a terminat 2-2, ne pare rău că nu am câștigat. E o grupă echilibrată, sunt 3-4 echipe care au șanse la primul loc, dar sperăm să fim noi cei care ne bucurăm la final", a spus Adi Popa, la finalul partidei.