City'us debutează cu victorie în noul sezon

În prima etapă a noului sezon din Liga 1 la futsal, City'us Târgu-Mureș a câștigat cu 4-1 (3-1) partida cu Muncitorul Reșița. Golurile au fost înscrise de C. Ribeiro (7), Covaci (18), Mimi Stoica (20) și Cristian (26). Pentru oaspeți a egalat Moț, minutul 8. Un meci frumos în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș, echilibrat în prima parte, antrenant, cu multe ocazii la poarta reșițeană, 4 bare și alte mari ratări ale campionilor.

Cu o echipă mult întinerită, City'us a presat poarta adversă încă de la început. După câteva ratări, Cesar Ribeiro deschide scorul, după o fază îndelung construită. După numai un minut, Moț de la Reșița îl surprinde pe Molina ieșit dintre buturi și înscrie cu un șut din propria jumătate. Se părea că echipele vor intra la egalitate la pauză, dar ultimele minute ale primei reprize au fost decisive pentru stabilirea învingătoarei. Mai întâi, Covaci o aduce pe City'us în avantaj, după ce a insistat la o minge respinsă de portar, iar apoi Mimi Stoica stabilește scorul primelor 20 de minute, 3-1, cu un șut puternic, fără replică pentru portarul advers. Ultimul gol al meciului este înscris de spaniolul Cristian, după o combinație reușită între jucătorii noștri. Partea secundă a adus numeroase ocazii la poarta reșițeanului Copâcean, dar tabela nu s-a mai schimbat. Evoluție bună pentru City'us în începutul de campionat, dar mai este mult de muncă pentru a închega noile relații de joc. Antrenorii echipei City'us, Cosmin Gherman și Lucian Nicușan, au început partida cu: Molina - C. Ribeiro, M. Stoica, Cristian, Covaci. Au mai jucat: Tătar - Csala, Dobai, M. Duque, Togan și Kusmodi. În etapa a II-a, duminică, de la ora 18.00, City'us va juca la Deva, cu Autobergamo. Nici această partidă nu va fi transmisă în direct la TV.