Danemarca U21 - România U21 3-1. Șanse minime de calificare pentru tricolori

Naționala de tineret la fotbal a României și-a diminuat șansele de calificare la Campionatul European din Polonia, de anul viitor, după ce a pierdut la Aalborg în fața Danemarcei, scor 3-1. Gazdele au deschis scorul în minutul 10 prin Sisto, cu un șut din interiorul careului. În minutul 35 Nedelcearu a faultat în careu sub ochii arbitrului, iar Ingvartsen a majorat diferența, din penalty. Până la pauză a fost 3-0, Ingvartsen a semnat dubla după ce a profitat de o ieșire greșită a lui Cojocaru. În partea secundă, echipa lui Cristi Dulca a rămas în inferioritate. Alex Ioniță a văzut direct cartonașul roșu, după un fault asupra lui Sisto. România a marcat golul de onoare prin fundașul Botoșaniului, George Miron, în minutul 69, în urma unei lovituri libere executate de Răzvan Marin. Scorul putea lua proporții dacă Miron nu ar fi intervenit salvator, pe linia porții. Danemarca - România s-a terminat 3-1, iar nordicii sunt deja calificați în timp ce tricolorii sunt la mâna rezultatelor pentru locul secund, care poate asigura un loc de baraj. Cristi Dulca spune că nu este încântat de actuala campanie de calificare și privește spre viitor. „Nu sunt mulțumit și nu voi fi, eu îmi doream să mă calific, doream să câștig orice meci și chiar nu sunt mulțumit. Se încheie mandatul, îmi doresc să continui la echipă. Mă bucur că au asistat și doi secunzi ai lui Daum, am avut o discuție cu dânsul privind jucătorii noi care vor veni să facă pasul la echipa mare. Răzvan Marin, cu siguranță", a afirmat Cristi Dulca, selecționerul României U21.