CFR - ASA 1-1 (4-5 d.l.d.). Echipa lui Alexa se califică în semifinale, acolo unde va întâlni ACS Poli Timișoara

În Gruia, ASA s-a impus cu 5-4 la loviturile de departajare în confruntarea cu CFR Cluj. A fost 1-1, iar după prelungiri ASA Târgu-Mureș s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii la fotbal. Laurențiu Rus putea deschide scorul după o acțiune de atac prelungită a gazdelor, dar șutul său a lovit bara. Clujenii au avut o nouă bară, la execuția de la distanță a lui Tiago Lopes, deviată de Marc. Cristi Bud a trecut și el pe lângă deschiderea scorului, când a șutat pe lângă portarul advers, dar Claudiu Belu a respins din fața porții goale. Ocaziile s-au răzbunat, iar în minutul 64 ASA a deschis scorul prin atacantul nigerian, Benjamin Kuku. CFR a egalat cu 6 minute înainte de final prin Bud, după o centrare de manual a lui Tiago Lopes. În al patrulea minut de prelungiri, Marius Constantin a fost la un pas de autogol, dar a fost salvat de Mingote. Oaspeții puteau da lovitura, în finalul jocului, dar șutul puternic al lui Gabi Mureșan a fost deviat în bară. În a doua repriză de prelungiri același Mureșan a șutat în forță, dar Marc a fost la post și s-a ajuns la lovituri de departajare. La scorul de 4-4, Laurențiu Rus a ratat, iar Claudiu Belu a marcat golul decisiv și i-a calificat pe mureșeni în semifinalele competiției unde vor întâlni echipa ACS Poli Timișoara care a învins în sferturi cu 2-1pe Concordia Chiajna.