Pedrosa s-a impus, în San Marino, și a scris istorie. Rossi a terminat pe doi

Dani Pedrosa i-a stricat bucuria lui Valentino Rossi și a obținut primul trofeu de Grand Prix în 2016 chiar pe circuitul Misano Marco Simoncelli. Rossi, care se pregătise alături de zecile de mii de suporteri pentru o victorie acasă, a condus mai bine de jumătate de cursă pe teritoriul natal, însă Pedrosa a făcut o alegere diferită de pneuri și a avut un parcurs final incredibil, în care i-a depășit în drumul triumfător spre finish pe Marc Marquez, Jorge Lorenzo și Valentino Rossi. Este victoria cu numărul 29 din cariera MotoGP și prima după Malaezia 2015. Dani Pedrosa devine astfel în San Marino al 8-lea câștigător diferit în 8 Mari Premii consecutive, stabilind astfel un record absolut în istoria motomondialului. Este deopotrivă și al 23-lea câștigător diferit pe toate cele 3 clase în primele 13 etape, de asemenea, o performanță statistică istorică. Podiumul clasei regină pe circuitul de pe malul Adriaticii a fost completat de Valentino Rossi, care reduce avansul la general al lui Marc Marquez la 43 de puncte, și Jorge Lorenzo, care a făcut sâmbătă pole-position-ul cu numărul 64 din carieră, depășindu-l astfel la acest capitol pe Doctor. Un alt câștigător în premieră a terminat cursa clasei Moto2, Lorenzo Baldassarri, iar Brad Binder obține o nouă victorie la clasa Moto3.