România învinge Ucraina, cu 2-1, și este aproape de EURO 2017

Naționala feminină de fotbal a României a învins Ucraina cu 2-1 în preliminariile pentru Campionatul European din 2017 și are șanse foarte mari de a-și asigura prezența în premieră la un turneu final. Româncele au deschis scorul în minutul 4 al meciului de pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu", când Havriștiuc a trimis cu capul în poartă centrarea Oliviei Oprea. Ucraina a restabilit egalitatea doar patru minute mai târziu, prin Ovdiychuk, însă Cosmina Dușa a punctat pentru România, după o greșeală în apărarea ucraineană. Ultimul meci din campania de calificare se va disputa tot pe arena din Gruia, contra Greciei, pe data de 20 septembrie, de la ora 20:00. La turneul final din Olanda se vor califica direct echipele câștigătoare din fiecare grupă și cele mai bune șase echipe clasate pe locul al doilea. Cele mai slabe două echipe de pe locul secund vor juca baraj pentru calificarea la Campionatul European.