N-au convins, dar au învins! Un autogol a fost de ajuns. Pandurii - ASA Târgu Mureș 1-0

Zicu nu a mai arătat forma de zile mari din etapa trecută, când a reușit să întoarcă soarta meciului de pe teren propriu cu Dinamo, dovedindu-se slab în fața gorjenilor, pe stadionul din Tr. Severin, în etapa a VIII-a, Liga 1 Orange, la fotbal. Cu Dan Alexa în tribune, după ieșirile din finalul etapei trecute, mureșenii nu s-au mai dovedit la fel de puternici în partida cu Pandurii Târgu Jiu. Cele două echipe au jucat prudent și primele ocazii s-au consumat pe finalul reprizei, la poarta lui Mingote. Sânmărtean a irosit prima ocazie, dar șutul lui la bara dreaptă a fost scos în ultimul moment. Antal l-a pus și el la grele încercări pe portarul gorjenilor, dar care a respins în cele din urmă. În partea secundă, Pleașcă pătrunde în careu, șutează în fața porții, iar Belu Iordache trimite în proprie plasă. Cinci minute mai târziu, Kuku dă o replică la poarta lui Lazar, dar goalkeeperul gorjenilor se opune de fiecare dată. Ultima ocazie a aparținut tot oaspeților, dar reluarea cu capul a lui Surdu a fost reținută de Lazar. S-a terminat 1-0 pentru Pandurii Târgu Jiu. Pentru ASA au evoluat: Mingote - Belu, Cordoș, Dobrosavlevici, G. Matei - Candrea (46-Surdu), Mureșan - Dică, Zicu, Borza (46-Ciolacu) - Kuku (A. Ioniță 72'). Joi, 22 septembrie, de la ora 18.30, pe Trans-Sil, ASA va întâlni Astra Giurgiu, în cadrul etapei a IX-a. Alte rezultate ale rundei a VIII-a, Liga 1 Orange, la fotbal: FC Botoșani - Viitorul 1-2, CFR Cluj - FC Voluntari 5-0, Dinamo - CSM Poli Iași 3-1, CSU Craiova - Concordia Chiajna 1-1, ACS Poli - Steaua 0-1. Luni, 19 septembrie, s-a disputat partida Astra - Gaz Metan.