BC Mureș - CSM Oradea 70-76. Sean Barnette, jucătorul meciului

Început spectaculos în noul sezon al Ligii Naționale. BC Mureș și CSM Oradea au reeditat finala ultimei ediții de campionat. Gazdele nu au reușit să se revanșeze și au cedat din nou în fața deținătoarei titlului. Echipa lui Cristian Achim a condus cu 4 puncte la pauza mare, dar avantajul nu a fost de durată și s-a intrat la egalitate în sfertul patru. A fost momentul în care orădenii au ridicat ritmul și au dus scorul la 76-66. BC Mureș nu a mai avut timp să revină și a cedat cu 70-76. Cu un total de 21 de puncte și 11 recuperări, Sean Barnette a fost cel mai bun jucător al disputei din prima etapă. Alte rezultate ale primei runde: BC CSU Sibiu - SCM U Craiova 88-72, BC SCM Timișoara - U-Banca Transilvania Cluj 82-97, BC Olimpic Baia Mare - Steaua CSM Eximbank 76-102, BCM U Pitești - CS Phoenix Galați 75-49.