ASA - Astra 0-2. Alibec și Florea au marcat pentru giurgiuveni

ASA pierde partida cu Astra din etapa a 9-a, Liga 1 Orange, de pe teren propriu, 0-2, după goluri venite în prelungirile ambelor reprize. Alibec, după o acțiune personală, în care nu a putut fi blocat de fundașii noștri și a înscris cu un șut imparabil, și Florea, la ultima acțiune a meciului, într-un moment în care formația noastră ataca pentru a obține egalarea. După desfășurarea jocului, un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil, mai ales dacă analizăm ultimele 15 minute ale jocului, perioadă în care ASA a avut cele mai bune ocazii de gol. Cordoș, reluare superbă cu capul, puțin peste poartă, Ciolacu șut cu exteriorul care a ocolit puțin poarta adversă și mai ales ratarea meciului, din primul minut al prelungirilor. Corner executat de E. Dică, mingea trece prin fața porții, dar nici Ciolacu, nici Zicu nu reușesc să o trimită în plasă. Nu a fost 1-1, iar la faza următoare campioana a închis meciul. Și la finalul acestei partide, impresia finală a fost că roș-albaștrii puteau mai mult, nefiind deloc inferiori în fața campioanei. Din păcate, o nouă înfrângere, iar etapele trec parcă într-un ritm amețitor. Formația ASA: Mingote - Belu (69-Mendy), Dobrosavlevici, Cordoș, G. Matei - Surdu, Candrea (66-Kuku), Mureșan, Feketics (46-E. Dică) - Zicu, Ciolacu. Alte rezultate consemnate: CSM Poli Iași - Pandurii Tg. Jiu 3-2, FC Viitorul - Dinamo București 1-1, FC Voluntari - CS U Craiova 0-1, Concordia Chiajna - FC Botoșani 0- 2, Gaz Metan Mediaș - ACS Poli Timișoara 1-1, Steaua București - CFR Cluj 1-2.