Naționala feminină de volei a României a încheiat pe locul 2 calificările la Europene și va juca în baraj

Naționala feminină de volei a României a fost învinsă în ultimul meci al preliminariilor europene și a încheiat calificările pe locul 2, ceea ce înseamnă că pentru a ajunge la turneul final al Campionatului European va trebui să treacă de un meci de baraj cu o altă ocupantă a locului secund într-una din celelalte grupe. România a fost învinsă la Piatra Neamț, cu scorul de 3-0 (25-18, 25-8, 25-22) de Bulgaria, formație care a încheiat cu maximum de puncte campania de calificare. Meciurile de baraj vor avea loc între 1 și 9 octombrie, în dublă manșă. Rezultatele naționalei noastre la turneul de la Piatra Neamț: Elveția - România 0-3 (12-25, 11-25, 14-25), România - Muntenegru 3-0 (25-17, 25-19, 25-15) și România - Bulgaria 0-3 (18-25, 8-25, 22-25). Bulgaria s-a calificat direct la turneul final al Campionatului European, care va avea loc anul viitor. România va participa, în intervalul 1-9 octombrie, la un baraj, contra Ungariei, câștigătoarea dublei manșe urmând să se califice, de asemenea, la turneul final.