Meci bun, cu multe ocazii. City'us Târgu-Mureș - CSM Poli Iași 2-2 (0-1)

În etapa a V-a a Ligii 1 la futsal, City'us Târgu-Mureș și CSM Poli Iași au oferit un joc spectaculos, cu numeroase contre și ratări. Cu mulți tineri în cele două loturi, se vede munca depusă de foștii internaționali Cosmin Gherman și Gabriel Dobre, aflați acum pe băncile tehnice ale celor două echipe. Campionii au dominat partida, au ratat mult, oaspeții au preferat contraatacurile, dar au și fructificat la maximum greșelile echipei City'us, astfel reușind să puncteze în două rânduri. Fostul târgumureșean Ruxandari a deschis scorul în minutul 18, cu un șut plasat la colțul lung, iar oaspeții au intrat cu avantaj de un gol la pauză. Partea secundă a fost mult mai atractivă, cu numeroase faze de poartă. City'us are minute foarte bune de joc și reușește să întoarcă rezultatul. Mai întâi, în minutul 27, Vlad Țipău înscrie cu un șut puternic la colțul lung. Peste alte 4 minute, Cristian punctează, cu un șut la colțul scurt, fără replică pentru portarul Chiriac. Același Cristian are ocazia desprinderii după numai un minut, dar nu reușește să plaseze lobul. Ieșenii reușesc egalarea cu 4 minute înainte de final, după ce formația noastră a beneficiat de o repunere de la margine, mingea a fost pierdută, iar Pricop încscrie tot cu o lovitură la colțul lung, imparabil pentru Molina. Rezultat final, City'us - CSMS Poli Iași 2-2. Evoluții în creștere pentru tinerii jucători târgumureșeni, care de la meci la meci demonstrează că pot reprezenta soluții pentru echipă. Csala, Togan, Kusmodi au început în primul 5 și au prins minute bune pe teren, primind încredere din partea antrenorilor. Pentru City'us urmează o ultimă săptămână de pregătire înainte de plecarea spre Chrudim, pentru partidele din grupa 6 a UEFA Futsal Cup, Main Round, primul joc fiind programat marți, 11 octombrie, de la ora 17.30, în compania ciprioților de la APOEL Nicosia. Partidele cu Sepsi Sf. Gheorghe și Informatica Timișoara, din etapele 6 și 7 ale Ligii 1 au fost amânate.