Armenia - România 0-5. Daum s-a ținut de cuvânt! Cea mai categorică victorie din ultimii 14 ani în deplasare

Tricolorii au învins selecționata Armeniei, sâmbătă seara, la Erevan, scor 5-0, în preliminariile Campionatului Mondial 2018. Este cea mai categorică victorie obținută de tricolori în ultimii 14 ani la meciurile disputate în deplasare. Bogdan Stancu a avut prima ocazie în Armenia, iar Malakyan a scos cu mâna de pe linia porții. Mijlocașul armean a fost eliminat, iar arbitrul a acordat penalty. Bogdan Stancu a transformat, a fost a treia reușită din 2016 pentru echipa națională, toate de la 11 metri. Stanciu a dat o pasă excelentă pentru Adi Popa, care și-a trecut în cont al doilea gol consecutiv la națională. Stelistul a marcat și cu Muntenegru. Stanciu i-a pasat decisv și lui Răzvan Marin, al cărui debut la națională a fost încununat cu un gol superb. Minutul 12 la Erevan - 3 la 0 pentru România. A fost prima dată în istoria meciurilor oficiale când naționala a înscris de trei ori în primele 15 minute. Mai mult, România este naționala care ajunge cel mai repede la un avantaj de 3-0 în preliminariile europene pentru mondial. După ce a dat două pase de gol, Nicolae Stanciu și-a trecut numele și pe lista marcatorilor, 4 la 0 în minutul 29. Răzvan Marin mai putea să înscrie o dată, dar mingea a lovit bara. Jucătorul Viitorului a pasat însă pentru reușita de 5 la 0, care i-a aparținut lui Chipciu. După acest succes, România a acumulat patru puncte după primele două meciuri disputate în Grupa E, fiind la egalitate de puncte cu Muntenegru. Tricolorii vor întâlni astăzi reprezentativa similară a Kazahstanului, de la ora 19:00.