Kazahstan - România: 0-0. Tricolorii au obținut un punct după un joc modest, plin cu durități ale gazdelor

Pe gazonul artificial din Kazahstan, naționala României n-a reușit decât un egal fără goluri, în preliminariile pentru Campionatul Mondial. La fel ca în Armenia, Bogdan Stancu a fost aproape de deschiderea scorului, faza la care căpitanul Dragoș Grigore a încasat un cot în figură. Deși a primit îngrijiri, fostul dinamovist a fost schimbat cu Moți, după un sfert de oră. Tot atunci, Toșca a pus în pericol poarta lui Tătărușanu, dar portarul Fiorentinei a reparat gafa. Răzvan Marin a fost și el aproape de un nou gol, iar apoi mingea trimisă de Hoban l-a lovit pe Adi Popa în loc să intre în poartă. Chiar înainte de pauză, tricolorii au cerut penalty la o intrare asupra lui Chipciu. Contactul a fost atât de dur încât mijlocașul lui Anderlecht n-a mai putut continua și a fost schimbat cu Enache. În repriza a doua, Adi Popa a mai fost periculos pentru poarta gazdelor. Pe final, Enache n-a ajuns la minge după incursiunea lui Bogdan Stancu și Kazahstan - România s-a terminat 0-0. Cu cinci puncte în trei etape, tricolorii mai au un meci în preliminarii anul acesta, cu Polonia, pe 11 noiembrie.