City'us Târgu-Mureș a terminat la egalitate în primul joc din UEFA Futsal Cup

City'us Târgu-Mureș a terminat la egalitate, 3-3, prima partidă din grupa a 6-a a Main Round-ului din UEFA Futsal Cup, disputată la Chrudim în fața ciprioților de la APOEL Nicosia. Un meci mult mai greu decât părea la început, în fața unei echipe cu jucători tehnici și cu o agresivitate la limita regulamentului. City'us a abordat meciul cu 9 debutanți în această competiție, dintre care 7 sub 21 de ani, pe lista de 13. Lipsa de experiență în UEFA și-a spus cuvântul, aceste turnee fiind total diferite față de partidele din Liga 1. Mai mult, ghinioanele nu au ocolit echipa campioană. La ultimele antrenamente desfășurate la Chrudim, portarul Molina și Mario Duque au suferit accidentări. Dacă portarul spaniol nu a evoluat, accidentarea la mână fiind mult mai serioasă, fiind înlocuit de Mihai Tătar, Duque a început titular, dar după doar 2 minute a fost înlocuit și nu a mai jucat, din cauza unui blocaj muscular în zona cervicală. Cosmin Gherman nu a putut sta pe banca tehnică, în urma unei suspendări de 3 jocuri, după cartonașul roșu primit anul trecut în partida cu Lokomotiv Kharkov. Conform regulamentelor UEFA, suspendarea se menține și dacă jucătorul eliminat ocupă acum o funcție tehnică în cadrul echipei. Ciprioții au deschis scorul în minutul 2, la o pasă greșită în defensiva noastră. Am egalat în minutul 4, după o fază cu multe dueluri la minge în apropierea porții adverse. Mimi Stoica îi pasează lui Țipău, care înscrie cu un șut fără preluare. În minutul 12, Covaci interceptează o minge, scapă singur spre poarta adversă și este trântit în careu de un adversar. Penalty pentru târgumureșeni, iar Mimi Stoica transformă, cu un pic de noroc, mingea fiind atinsă de portarul cipriot. APOEL egalează cu 40 de secunde înainte de pauză, în urma unui contraatac și a unei poziționări greșite în defensivă. Mai mult, în partea secundă, tot adversarii înscriu primii, în minutul 32, prin Carrasco, tot pe un contraatac. Nemaiavând nimic de pierdut, atacăm cu portar-jucător, iar în minutul 35, Togan împinge mingea în plasă, după o pasă primită la bara a doua. Pe final, ambele echipe au apelat la portarul-jucător, dar tabela nu s-a mai modificat. Un rezultat de egalitate, care putea fi și victorie, dar și înfrângere. Un rezultat care nu schimbă cu nimic situația din grupă, calificarea urmând să se joace în zilele următoare. Iată și formațiile de start: City'us / Tătar - Duque, Stoica, Cristian, Covaci. APOEL / Paraskeva - Stylianou, Leo Feitoza, Iakovou, Carrasco. La echipa noastră au mai evoluat: Csala, Țipău, Togan, Pop și Kusmodi. Goluri: Țipău (3:39), Mimi Stoica (11:29 - penalty), Togan (34:45) / Iakovou (1:22), Omirou (19:19), Carrasco (31:19). Cartonașe galbene: Covaci / C. Christodolou, Leo Feitoza, Iakovou. În cealaltă partidă a grupei, ERA-PACK Chrudim a învins cu 4-1 (1-1) pe Pinerola Bratislava. Miercuri, de la ora 17.30, City'us a întâlnit pe Pinerola Bratislava.