ASA ajunge în sfârşit pe plus!

În etapa a XII-a a Ligii 1 Orange la fotbal, ASA Târgu-Mureş a terminat la egalitate, 1-1, jocul disputat în deplasare la Voluntari. Golul echipei pregătite de Dan Alexa a fost înscris de Vlăduţ Morar, în minutul 48, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri. A fost meciul execuţiilor din faze fixe, gazdele deschizând scorul în minutul 36, tot dintr-o lovitură liberă, Mingote fiind surprins de traiectoria balonului. Vlăduţ Morar a prefaţat golul din repriza secundă, cu o altă execuţie în bară, tot din lovitură liberă, cu două minute înainte de pauză. Tot în prima parte, Surdu l-a încercat pe Balauru, cu un şut din interiorul careului. Pedro Mingote a păstrat egalul, cu o intervenţie excelentă în faţa lui Bălan, în situaţie de unu la unu. Pentru ASA au evoluat: Mingote - G. Matei, Dobrosavlevici, Cordoş, Mendy (65-Ciolacu) - Candrea, Mureşan - Surdu, Zicu (75-Netzer), Oct. Ursu (45-Iacobovici)- V. Morar. Cu acest egal, formaţia ASA ajunge în sfârşit pe plus, fiind primul punct care poate fi contabilizat în clasamentul Ligii 1 Orange. „Suntem în sfârşit pe plus, plus 1, după 12 etape. Cred că suntem pe un drum bun, dar dacă nu se vor rezolva problemele financiare, este foarte greu să ne salvăm. Avem asigurări că se vor rezolva din problemele care sunt. Toată lumea ştie că sunt probleme la Târgu-Mureş. Jucătorii care au venit aici ştiu unde au venit. Aceste probleme financiare trebuie să fie rezolvate", a declarat Dan Alexa, la finalul jocului. În etapa viitoare, ultima a turului, ASA va primi vizita celor de la Steaua, duminică, 23 octombrie, de la ora 20.30. Biletele pentru această partidă se vor pune în vânzare începând de joi. Alte rezultate ale rundei a 12-a, Liga 1: CFR Cluj - CSM Poli Iaşi 1-0, Pandurii Tg. Jiu - FC Botoşani 2-1, Astra Giurgiu - Concordia Chiajna 1-1, Steaua Bucureşti - Gaz Metan Mediaş 0-1. Partidele ACS Poli Timişoara - FC Viitorul şi CS U Craiova - Dinamo Bucureşti s-au disputat luni.