CSS Tg-Mureș, Lupte libere - Biro Krisztian - medaliat cu bronz, la Campionatul Balcanic

În perioada 14-16.10.2016, în Turcia, orașul Bursa a fost gazda Campionatului Balcanic de copii la lupte. La acest concurs au fost prezenți luptători din opt țări: Albania, Bulgaria, Grecia, Kosovo, Macedonia, Moldova, România și Turcia.

Clubul Sportiv Școlar a avut doi reprezentanți la această competiție: Matea Alexandru, la categoria 53 de kg, și Biro Krisztian, la categoria 59 de kg, sportivi pregătiți de profesorii Fazakas Csaba și Dragoș Vlad.

Dintre cei doi, cel mai bun rezultat l-a obținut Biro Krisztian, care, la categoria lui, a obținut locul III și medalia de bronz, învingând sportivi din Macedonia și Albania și cedând foarte greu de la reprezentantul Greciei. Colegul lui, Matea Alex, a obținut locul VII.

Ambii sportivi sunt campionii naționali de anul trecut și sperăm că și anul acesta să obțină rezultate la fel de valoroase la Campionatul Național ce se va desfășura în perioada 28-30.10.2016 la Buziaș.