ASA Tg.-Mureș - Steaua 1-1. Mureșenii, aproape de o victorie incredibilă!

În etapa a 13-a a Ligii 1 Orange la fotbal, ASA Târgu-Mureș a încheiat la egalitate, scor 1-1, partida disputată pe teren propriu cu Steaua București. A fost un meci de muncă, sacrificiu, lipsit de spectacol. Oaspeții au avut posesia, ASA s-a apărat, iar în câteva ocazii a încercat să amenințe poarta ex-ului Stăncioiu. În prima parte, rare oportunitățile de gol. Multe faze fixe pentru adversari, o poziționare excelentă a apărării, conduse de un excelent Mingote. Pe atac, o fază suspectă de penalty în careul Stelei, la un duel între Moke și Surdu, dar arbitrul lasă jocul să continue. Mingote mai are o intervenție salvatoare, la lovitura liberă executată de Boldrin și scoate mingea de sub bară. În repriza a doua, Steaua a presat, timpul trecând în defavoarea lor. Surdu putea da lovitura în minutul 54, scăpat singur spre poarta adversă, dar cu un șut mult pe lângă. Alte câteva ocazii pentru steliști, iar în minutul 74, minunea se produce. Zicu execută rapid o lovitură liberă de le centru, Vlăduț Morar preia în stânga careului și îi centrează nou-intratului Kuku, care reia spre poartă, de lângă Moke, iar Stăncioiu nu poate opri mingea în drumul ei către plasă: 1-0 pentru ASA. Presiunea este acum și mai mare, dar ASA mai primește o gură de oxigen, la eliminarea lui Jakolis, după un cot în ceafa israelianului Iacobovici. Până la urmă, reduta ASA-ului cedează în ultimul minut, tot la o fază fixă, poate singurele momente în care steliștii au fost periculoși. Corner, prelungire a mingii la marginea careului mic, iar Moke reia cu capul, din plonjon. Se încheie 1-1, un meci de luptă, un meci care promite evoluții dar, mai ales rezultate, în partidele care urmează. Dan Alexa i-a utilizat pe: Mingote - Belu, Dobrosavlevici, Cordoș, Mendy - Mureșan, Candrea (76-E.Dică) - Zicu, Iacobovici, Surdu (65-Kuku) - V. Morar (76-Ciolacu). Miercuri, de la ora 13.00, pe stadionul din Ștefănești, ASA întâlnește pe Unirea Tărlungeni, în 16-imile Cupei României. Alte rezultate ale etapei a 13-a: Concordia Chiajna - ACS Poli Timișoara 0 - 2, FC Viitorul - CFR Cluj 2 - 1, Gaz Metan Mediaș - CS U Craiova 2 - 2, Dinamo București - Pandurii Tg. Jiu 4 - 0, CSM Poli Iași - FC Voluntari 1-2. Partida FC Botoșani - Astra Giurgiu s-a disputat luni.