Greu în Moldova. Știința Bacău - CSU Medicina Tg.-Mureș 3-0 (14, 13, 20)

Formația Știința Bacău a câștigat fără mari probleme partida disputată pe teren propriu cu „medicinistele" din Târgu-Mureș, după 81 de minute de joc, scor 3:0 (25:14, 25:13, 25:20). Meciul a făcut parte din etapa a 3-a, Divizia A1 la volei feminin. A fost o partidă care a arătat că echipa băcăuană are un lot echilibrat, cu o bancă de calitate, iar CSU Medicina dispune de un lot tânăr. După rezultat, s-ar putea spune că a fost un meci ușor pentru băcăuance, însă eu consider că primul și ultimul set au fost destul de echilibrate. CSU MEDICINA (4 puncte din serviciu, 23 atac, 6 blocaje, 14 erori adversar): Pukarevic 2, Varga 2, Iancu 8, Rusu 5, Klaric 6, Buterez 1, Molnar - libero. Au mai jucat: Dobriceanu 5, Teianu 3, Petra 1, Arniceru, Babas, Rancz - libero. A1: Predrag Zukovic. A2: Florin Țurcanu. Rezultatele etapei a treia din Divizia A1 la volei feminin: ACS Penicilina Iași - CSU Galați 3:0, SCM Pitești - CSM Târgoviște 0:3, SCM U. Craiova - CSM București 0:3 și CSM Lugoj - VC Unic LPS Piatra Neamț 3:2. Partida Volei Alba-Blaj - Dinamo București s-a disputat luni, 24 octombrie. Etapa a IV-a (29 octombrie): Dinamo București - CSU Medicina Tg.-Mureș, CSU Galați - Știința Bacău, CSM Târgoviște - Penicilina Iași, CSM București - SCM Pitești, Unic Piatra Neamț - SCMU Craiova și Volei Alba-Blaj - CSM Lugoj.