BC MureŞ - BC TimiŞoara 82-81. Victorie dramatică a ardelenilor

BC Mureş a obţinut dramatic a doua victorie a sezonului. Pe propriul teren, în etapa a 6-a, LNBM, echipa lui Barnabas Szaszgaspar a început ezitant în faţa lui BC Timişoara. Bănăţenii conduceau cu 25-17 după primul sfert. Gazdele nu au schimbat prea multe până la pauză, când timişorenii aveau avantaj de opt puncte pe tabelă. Partea a doua a început mai bine pentru mureşeni, care au egalat abia în al patrulea sfert. Finalul a fost dramatic. Gazdele au câştigat cu doar un punct în plus, 82-81(17-23, 17-19, 21-24, 27-15). Jeremic a fost cel mai bun marcator al timişorenilor, cu 24 de puncte, în timp ce Martinic a adus 21 de puncte pentru BC Mureş. Timişoara: Jeremic 24 (3x3), Rambo 19 (3x3), Diaz 10, Andrieş 6 (1x3), Komatina 6, Popa Calotă 5, Păun 5, Drăguşin 4, Otasevic 2.

BC Mureş: Martinic 21p (3x3) + 9 ass, Barham 18p (3x3)+ 8reb, Djapa 13 (3x3), Polyák 11 (2x3), Lázár 10, Mohammed 7 (1x3), Kalve 2, au mai jucat Sánta şi Andrei Dragoş. În etapa a 7-a, LNBM, formaţia BC Mureş va juca în deplasare cu Municipal Olimpic Baia Mare, la data de 5 noiembrie 2016.