Debut fantastic în preliminariile Euro 2018!

Naţionala masculină de handbal a României a reuşit o victorie remarcabilă, 26-23 (13-10) cu Belarus, miercuri, la Minsk, într-un meci din Grupa a 2-a a preliminariilor Campionatului European din 2018. La primul său meci oficial cu spaniolul Xavier Pascual pe banca tehnică, tricolorii au învins în deplasare valoroasa formaţie a Belarusului, la capătul unui joc în care gazdele au condus doar în primul minut, cu 1-0 şi 2-1. România a marcat cinci goluri la rând şi s-a desprins la 6-2 (min. 15), având cinci goluri avans în prima parte, 10-5, 11-6, şi chiar şase goluri, 12-6 (26). La pauză, tricolorii conduceau cu 13-10. În repriza a doua, Belarus s-a apropiat la două goluri, 13-15 (37) şi 14-16 (40), iar apoi 18-20 (48) şi 19-21 (51), ultimul zvâcnet fiind în min. 57, la 22-24. România s-a impus fără emoţii, cu 26-23. La Belarus, echipă lipsită de vedeta Serghei Rutenka, au jucat şi doi handbalişti legitimaţi la echipe din România, portarul Ivan Maţkevici (CSA Steaua) şi Maksim Baranov (HC Odorhei). Pentru România au evoluat: Mihai Popescu, Ionuţ Irimuş - Valentin Ghionea - 6 goluri, Marius Mocanu - 5, Georgică Cîntec - 4, Ionuţ Ramba - 3, Marius Sadoveac - 2, Bogdan Criciotoiu - 2, Cristian Fenici - 2, Alex Csepreghi - 1, Nicuşor Negru - 1, Răzvan Pavel, Radu Lazăr, Andrei Mihalcea, Andras Szasz, Iulian Stamate. România va juca următorul meci contra Poloniei, medaliată cu bronz la Mondialul de anul trecut, duminică, 6 noiembrie, la Cluj-Napoca.