Victorie pentru BC Mureş în fieful debutantei Municipal Olimpic Baia Mare

Într-un meci al etapei a VII-a din cadrul LNBM, formaţia BC Mureş s-a impus în deplasare cu 88-63 (19-15, 23-17, 25-11, 21-20), în compania echipei Municipal Olimpic Baia Mare. Elevii lui Szászgáspár Barnabás si George Trif au gestionat foarte bine întreg jocul, îndeosebi partea a treia a meciului, câştigând cele 10 minute cu 25-11, peste jumătate de puncte ale formaţiei BC Mureş din acest sfert, 14 la număr, fiind marcate de tandemul Mohammed - Lázár: 8-6. Partida de la Baia Mare a însemnat şi prima apariţie în noul sezon a lui Dani Popescu, jucătorul adus încă la mijlocul sezonului trecut, acesta revenind după o accidentare care l-a ţinut departe de teren pentru o perioadă foarte lungă. În aproape 14 minute conducătorul de joc, Dani Popescu, a acumulat 5 pase decisive, o recuperare, 2 mingi furate, 2 pierdute cu o singură aruncare la coş, ratată. Cele mai multe puncte în acest meci, respectiv 24, au fost reuşite de Alhajji Mohammed, de la BC Mureş. A fost o victorie foarte importantă în Liga Naţională, şi una de moral înaintea meciului din etapa a treia a FIBA Europe Cup, care va avea loc marţi, 8 noiembrie 2016, la Tallin, de la ora 19.00, în compania formaţiei TLÜ/Kalev.