Echipa naţională de junioare la handbal a câştigat turneul de pregătire din Lituania!

Echipa naţională de handbal junioare a participat în perioada 28-31 octombrie la un turneu de pregătire în Lituania, unde a terminat prima. Alături de ţara gazdă, România a întâlnit formaţiile similare ale Estoniei şi Belarusului şi a terminat competiţia neînvinsă. Tricolorele antrenate de Ion Ivan, Marius Dănuleţşi Ildiko Barbu au obţinut două victorii, 47-12 cu Estonia şi 31-26 cu Lituania şi a remizat 25-25 cu Belarus. Au fost ultimele partide de verificare ale naţionalei de junioare din acest an, care se pregăteşte pentru Campionatul European Under 17 din Slovacia, din luna august a anului viitor. Din lotul României deplasat în Lituania au făcut parte şi handbalistele Andreea Târşoagăşi Monica Barabas, ambele de la CS Olimpic Târgu-Mureş (antrenori Mihaela şi Claudiu Evi). Primul turneu final al generaţiei 2000-2001 va fi Campionatul Mondial din luna august a anului viitor, unde fac parte din grupa C, alături de Suedia, Franţa şi Cehia. Până atunci, lotul va susţine mai multe stagii de pregătire şi turnee de verificare, printre care şi unul în România, unde sunt aşteptate formaţii puternice de pe continent.