Meci frumos, rezultat mincinos. City'us - Od. Secuiesc 5-9

Într-un meci din etapa a X-a a Ligii 1 la futsal, City'us Târgu-Mureș a întâlnit pe teren propriu, vechea rivală din Od. Secuiesc. Un meci spectaculos, antrenant, care i-a ținut pe spectatori cu sufletul la gură. Un meci însă, care s-a încheiat cu un rezultat nefavorabil echipei noastre, la final, tabela arătând 5-9 în favoarea adversarilor. Cei care nu au văzut partida pot crede că a fost un succes lejer al oaspeților, lucru departe de adevăr. Doar dacă menționăm că, în minutul 35, City'us conducea cu 5-4. Dar cum rezultatul final este cel consemnat de fluierul final, trebuie să-i felicităm pe harghiteni pentru victorie. Partida a început excelent pentru City'us, cu golul lui Țipău din chiar primul minut de joc. City'us cu ratările, dintre care în două rânduri în situații de 1 la 1 cu portarul Grigoraș, ei cu golurile. La 1-3, City'us atacă cu portar-jucător, iar Duque înscrie cu un șut la vinclu. Acesta avea să fie și scorul primei părți. Repriza secundă, nerecomandată cardiacilor. Covaci aduce egalarea, la o fază la care mingea a trecut la propriu prin plasa porții adverse, iar Țipău ne aduce în avantaj, după o recuperare în apropierea careului celor din Odorhei. Bucurie de scurtă durată, egalarea venind la doar câteva secunde. Cu 5 greșeli acumulate în repriza secundă, City'us era însă la conducerea jocului. Mimi Stoica readuce în avantaj pe City'us, iar apoi Molina respinge șutul din lovitură de penalitate de la 10 metri, trimis de Silion. Același jucător înscrie însă, peste câteva momente. Din nou egalitate. Ultimele 5 minute au fost însă cele care au decis câștigătoarea. Cu Togan în postură de portar-jucător, City'us a încercat victoria, dar adversarii au fost cei care au profitat la maximum de acest joc, care poate aduce și erori. Păcat de rezultatul final, unul total neadevărat, față de ceea ce s-a întâmplat pe parchetul Polivalentei. City'us cu ratările, ei cu golurile, City'us cu tristețea după o muncă extenuantă, ei cu bucuria de la final. Duminică, de la ora 18.00, City'us va juca în deplasare, la Galați, într-o partidă din etapa a XI-a, ultima a turului.