BC Mureș s-a calificat în turul doi al FIBA Europe Cup

Formația BC Mureș este prima echipă calificată în turul doi al unei cupe europene în acest sezon. „Tigrii" au învins în Estonia și au acumulat două victorii și o singură înfrângere, cu care nu mai pot termina grupa mai jos de locul doi. Astfel echipa noastră este calificată în următoarea fază a competiției. În grupa I a Cupei Europei BC Mureș a câștigat partida din Tallin împotriva echipei locale TLU/Kalev cu scorul de 89-76. Primul sfert a aparținut gazdelor, care au câștigat această secvență cu 25-21. Tigrii au revenit în sfertul doi datorită unui joc colectiv eficient și datorită punctelor lui Mohammed, Sánta și Martinic, dar și ceilalți jucători au contribuit la întoarcerea rezultatului. Sfertul trei a adus desprinderea echipei noastre. Aceste 10 minute au fost câștigate de către tigrii cu 11 puncte, astfel am intrat în ultimul sfert cu un avantaj consistent de 14 puncte. Ernest Kalve a reușit 10 puncte în acest sfert. În ultima parte a jocului gazdele nu s-au putut apropia la mai puțin de 8 puncte, dar între-timp cel mai mare avantaj al nostru a crescut la 15 puncte. Marcatorii echipei BC Mureș: Mohammed 20 (2x3), Kalve 19 (2x3) + 6 reb, Martinic 9 (1x3) + 8 ass, Djapa 9 (2x3), Sánta 8, Lázár 6, Barham 5 (1x3) + 6 reb, Borsa 5, D Andrei 4 (1x3), Polyák 3, Cioacata 1. De la gazde s-a evidențiat Tamm cu 21 și Saks cu 17 puncte. Următoarea partidă a echipei BC Mureș va fi sâmbătă, 12 noiembrie, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș, de la ora 17.00, în compania echipei CSU Sibiu.