Luptătorii mureșeni, medaliați cu aur și bronz, la Cupa României

În perioada 4-5 noiembrie 2016, capitala României a fost gazda competiției Cupa României la lupte rezervată categoriei de vârstă juniori. La acest concurs au fost prezenți peste 170 de luptători din întreaga țară. Sportivii mureșeni au avut o prestație bună. Cel mai bun rezultat a fost obținut de către Răzvan Kovacs (foto stânga), de la CS Mureșul (antrenor Marton Jozsef), care a obținut locul I și medalia de aur la categoria 55 kg, stilul liber. Dintre sportivii Clubului Sportiv Școlar Târgu-Mureș, cel mai bine s-a clasat Racoțan Tudor (foto dreapta) la categoria 74 de kg, care a ocupat locul III. Rezultatul sportivului, antrenat de profesorul Fazakas Csaba, este și mai valoros datorită faptului că Tudor este încă la vârsta de cadeți, el concurând cu adversari mult mai în vârstă ca el. De menționat că sportiva Bereczki Kinga, de la CSȘ Reghin, s-a clasat și ea pe cea de-a treia poziție la categoria 48 kg, feminin. Prestații bune au mai avut Alexandra Rad și Szekely Jozsef (ambii de la CSS Reghin), clasați pe locurile V la categoria 48 kg, feminin, respectiv la 66 kg și Moldovan Barna (CS Mureșul), tot locul V la categoria 74 kg.