România - Polonia 0-3.

Înfrângerea cu Polonia, scor 0-3, în preliminariile europene ale Cupei Mondiale 2018 la fotbal, a fost prima după mai bine de 3 ani pe care tricolorii au suferit-o pe teren propriu. De la meciul pierdut cu Turcia (sub comanda lui Victor Piţurcă), scor 0-2 (10 septembrie 2013), din preliminariile pentru Cupa Mondială din Brazilia, România înregistrase, până vinery seara, nu mai puţin de 14 jocuri consecutive, amicale şi oficiale, fără înfrângere pe teren propriu. Piţurcă, Iordănescu şi Daum au adunat împreună 9 meciuri oficiale şi 5 amicale, bifând 6 succese şi 8 rezultate de egalitate, în acest interval. Seria a început cu o victorie în faţa Estoniei, scor 2-0, în preliminariile pentru CM 2014. Pe 15 octombrie 2013, pe Arena Naţională, Ciprian Marica reuşea o dublă, în minutele 30 şi 81. Ultimul meci fără înfrângere a fost remiza cu Muntenegru (1-1), de la Cluj-Napoca, jocul de debut al lui Christoph Daum pe banca reprezentativei noastre. O echipă extrem de puternică pe teren propriu, Polonia a reuşit împotriva României primul succes important în deplasare într-un meci oficial, după o pauză de 10 ani. Pe 15 noiembrie 2006, în preliminariile pentru Euro 2008, polonezii reuşeau să câştige în faţa Belgiei (1-0), care nu avea însă nici pe departe echipa de temut de acum. Jakub Blaszczykowski este singurul din echipa Poloniei de vineri seara care a jucat şi împotriva Belgiei, în timp ce Robert Lewandowski nu apucase să debuteze, 2008 fiind anul în care acesta a jucat primul său meci la echipa naţională.