Târgumureşeana Fangli Henrietta a cucerit 5 medalii de argint şi 2 de bronz la Campionatul Naţional de Nataţie

În perioada 10-13 noiembrie, la Hunedoara, a avut loc Campionatul Naţional de Nataţie pentru seniori, tineret şi juniori, în bazin de 25 m. La concurs au participat 266 de sportivi de la 38 de cluburi. CSŞ Târgu-Mureş a fost prezent cu trei sportivi. Înotătoarea Fangli Henrietta, antrenată de prof. Petelei Attila, a avut o comportare remarcabilă. Ea a obţinut la 50 m bras - locul II la tineret şi juniori; la 100 m bras - locul III la seniori, locul II la tineret şi locul II la juniori; la 200 m bras - locul III la tineret şi locul II la juniori.

***

La Campionatele Naţionale de Înot pentru seniori, tineret şi juniori, desfăşurat la Hunedoara (bazin 25 m) în perioada 10-13 noiembrie, târgumureşeanul Nicusan Daniel a fost înscris la şase probe individulale, obţinând următoarele rezultate la categoria juniori:

Două titluri de Vicecampion Naţional în probele 200 m spate (02:08:41) şi 100 m mixt (01:01:79), două medalii de bronz, în probele 400 m mixt (04:49:71) şi 100 m spate (00:59:73), locul V la 50 m spate (00:27:88) şi locul VI la 200 m mixt (02:19:94).

Împreună cu ştafeta CSM Piteşti a fost medaliat cu argint la proba 4x50 m mixt (01:52:91, el a înotat spate, timpul său 00:27:79) şi medaliat cu bronz la 4x50 m liber, timp (01:42:39, timpul său 00:24:52).

Sportivul este pregătit de prof. Bartalis Karoly şi preparatorul fizic Nagy Istvan Barna.