Campioana mondială câştigă cu 5-0 al doilea meci amical contra României

Reprezentativa feminină a României la fotbal a trecut rapid peste dezamăgirea unei înfrângeri cu 8-1 în faţa campioanei mondiale, SUA, iar la meciul revanşă a reuşit o performanţă mai bună. Până în minutul 88, când arbitrul a dictat un penalty contestat de jucătoarele noastre, scorul era 3-0 pentru Statele Unite ale Americii. Motivate şi cu lecţia învăţată, tricolorele s-au apărat mult mai bine, au oferit mai puţine spaţii adversarelor care au încercat să găsească soluţii mai ales din cele două benzi. Aşa a venit primul gol al meciului, un autogol de fapt, după ce Teo Meluţă i-a oprit cu pieptul mingea Roxanei Oprea, iar aceasta nu a reuşit să respingă. Era minutul 20. România a continuat performanţa solidă în defensivăşi, deşi americancele au mai ratat câteva oportunităţi de a înscrie, au făcut-o abia la câteva secunde dupăce s-a intrat în prelungirile primei părţi. Viteza lui Crystal Dunn a lăsat-o într-o poziţie ideală, iar şutul puternic pe jos a trecut pe sub piciorul Roxanei Oprea. În repriza secundă, tricolorele au mai încasat trei goluri. Mai întâi, Chrstien Press a marcat cu unşut puternic într-un moment în care evoluam cu un om în minus. Ioana Bortan primea îngrijiri pe marginea terenului. Apoi, în minutul 88, Morgan Brian a transformat un penalty contestat de tricolore, pentru ca tabela să fie închisă în primul minut de prelungire, de Samantha Mewis.