BC Mureș - Vytautas Prienu-Birstono 109-101. BC Mureș, locul întâi în Grupa I a competiției FIBA Europe Cup

Formația BC Mureș a învins cu scorul de 109-101 (25-26, 35-20, 19-18, 30-37) echipa Prienu-Birstono, într-un meci din cadrul grupei I a competiției FIBA Europe Cup, partidă disputată în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș. Echipa BC Mureș a câștigat o partidă extrem de spectaculoasă împotriva locului 5 în Lituania, una dintre forțele majore ale baschetului european. Chiar dacă au pierdut la un punct primul sfert, mureșenii conduși excelent de pe teren de Drew Barham, autor a nu mai puțin de 7 aruncări de 3 puncte cu o reușită de 100% au reușit un sfert doi extraordinar, marcând 35 de puncte, dintre care 22 numai de Barham. La pauză scorul arăta 60-46. În repriza secundă lituanienii s-au apropiat amenințător, dar antrenorii tigrilor au găsit mereu leac pentru a ține la distanță oaspeții în jurul a 20 de puncte. În ultimul sfert lituanienii au pus totul pe atac, și au reușit să reducă ecartul la 8 puncte, dar 4 libere ale lui Kalve au clarificat situația. Până la urmă ambele echipe au reușit să depășească suta. Goran Martinic a terminat partida cu un double-double mare - 23 de puncte și 13 pase decisive și cu eficiența 36. Barham a terminat meciul cu 32 la eficiență și 31 de puncte, iar Djapa cu 22 și la puncte și la eficiență. „Sunt bucuros că am reușit să ne adunăm după înfrângerea din campionat. Jucătorii au arătat că pot juca și au capacitatea de a lupta un meci întreg. Avem un program foarte încărcat, sper să nu avem accidentați. În primul rând aș vrea să avem un pic de liniște în jurul echipei și în echipă, să se rezolve problemele financiare, ca să ne putem pregătii și să muncim normal", a declarat Szászgáspár Barnabás, antrenor principal BC Mureș. Pentru BC Mureș au evoluat: Barham 31 (8x3), Martinic 23 (3x3), Djapa 22 (4x3), Mohammed 14 (2x3), Kalve 10 (8/8 la libere), Borșa 5, Polyák 2, Sánta 2, Andrei și Cioacătă. Vytautas Prienu-Birstono: Cizauskas 20 (1x3), Delininkaitis 17 (2x3), Valeika 14, Linkevicius 13 (2x3), Kupsas 12, Kulvietis 9, Miniotas 8 (2x3), Lipkevicius 3, Seskus 3 (1x3), Ivanauskas 2.