ASA - FC Botoșani 2-0. A patra victorie a sezonului pentru mureșeni

ASA Târgu-Mureș a învins pe teren propriu pe FC Botoșani, scor 2-0, în etapa a 19-a a Ligii 1 Orange la fotbal. Pe un teren înghețat, echipa lui Dan Alexa a reușit al doilea succes consecutiv în Liga 1 și primul pe teren propriu după 12 etape. Târnovan ar fi putut deschide scorul rapid, dar Cordoș a intervenit prompt și l-a încurcat pe mijlocașul moldovenilor. Două minute mai târziu, Herghelegiu a șutat puternic din unghi, însă pe lângă poarta lui Mingote. Prima ocazie importantă a gazdelor a apărut abia în minutul 12. Vlad Morar a executat bine o lovitură liberă, dar Iliev a scos balonul de sub bară. Chiar înainte de pauză, Dimitrov a încercat să profite de starea gazonului și să-l surprindă pe Mingote cu un șut de la distanță, însă mingea a trecut peste poartă. Gazdele au revenit extrem de motivate de la vestiare. „Servit" perfect de Marius Constantin, Kuku a luat o minge pe cont propriu și a deschis scorul. Nici nu s-au dezmeticit moldovenii că Vlad Morar a dublat avantajul mureșenilor, la o fază la care oaspeții au cerut ofsaid. Ajuns la al treilea gol în acest sezon, Morar a fost foarte aproape de a reuși dubla, dar Iliev a reușit să respingă. FC Botoșani a replicat prin Vașvari, însă a fost rândul lui Mingote să se facă remarcat. ASA a jucat ultimele 13 minute în 10 oameni, după ce Ciolacu, intrat în repriza secundă în locul lui Zicu, a văzut al doilea cartonaș galben. S-a terminat 2-0 pentru ASA, care se apropie la 7 puncte de Concordia Chiajna, ocupanta locului 12. Alte rezultate consemnate în această etapă: CSM Poli Iași - Concordia Chiajna 1-0, FC Viitorul - CS U Craiova 2-0, FC Voluntari - Astra Giurgiu 1-2, Steaua București - Pandurii Tg. Jiu 3-1.