BC Sirius a obținut a doua victorie în LNBF

Formația BC Sirius a învins sâmbătă în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș după două reprize de prelungiri formația Universitatea Cluj-Napoca, într-un joc care a contat pentru etapa a 10-a din Liga Națională de Baschet Feminin. Partida s-a încheiat cu scorul de 114-106 în favoarea echipei BC Sirius Târgu-Mureș. Duelul a fost unul atractiv cu 13 schimbări de lider și 14 momente de egalitate. La pauză mureșencele au condus cu 44-43. La finalul timpului regulamentar de joc tabela a indicat scorul egal, 82-82. Au urmat prelungirile. Egalitatea s-a menținut și după prima repriză de prelungiri, 101-101. Repriza a doua a prelungirilor a aparținut formației gazdă care s-a impus în final cu 114-106. Cele mai bune marcatoare mureșence au fost Cherise Daniel cu 37 de puncte, respectiv Angel Robinson cu 31 de puncte. În următoarea etapă echipa BC Sirius Târgu-Mureș va juca în deplasare cu Olimpia CSU Brașov, la data de 10 septembrie 2016.