BCM U Pitești - BC Mureș 84-71

Echipa BC Mureș a pierdut meciul de la Pitești împotriva echipei locale BCM U cu scorul de 84-71. Partida a contat pentru etapa a 11-a din Liga Națională de Baschet Masculin. Fără Djapa și Mohammed, nerefăcuți complet după accidentare, respectiv boală, tigrii antrenați de către Szászgáspár Barnabás au rezistat doar până la pauza mare a partidei, gazdele având un avantaj de 4 puncte, scor 38-34. BCM U Pitești a revenit de la vestiare mult mai montată - formația gazdă a reușit nu doar să se distanțeze decisiv pe tabelă, ci și să impresioneze. Hunter a reușit coșul etapei, cu o aruncare de la mare distanță în ultima secundă a sfertului trei. Mureșenii au încercat să recupereze deficitul de 16 puncte în ultimele 10 minute, dar au reușit doar să reducă din diferență. S-a terminat 84-71 pentru BCM U Pitești. Cel mai bun jucător de pe teren a fost Andrew Barham, de la BCM U Pitești, cu 23 de puncte 7 recuperări și 8 pase decisive. De la mureșeni cel mai multe puncte le-au reușit Hunter II și Gabric, ambii cu câte 17. În următoarea etapă BC Mureș va juca pe terenul campioanei CSU Oradea, sâmbătă, 10 decembrie 2016, de la ora 20:00, în direct la Digi Sport 2.