Ziua de aur a sportului românesc. Victorie după 20 de ani contra Rusiei la handbal, medalii la haltere și tenis de masă

7 decembrie a fost o zi de senzație pentru România. În afara victoriei de excepție a „tricolorelor" contra Rusiei de la Campionatul European de handbal, țara noastră a cucerit medalii importante și la tenis de masă și haltere. Adina Diaconu și Andreea Dragoman au cucerit aurul în proba feminină de dublu la Campionatele Mondiale de tenis de masă pentru juniori de la Cape Town (Africa de Sud). Româncele au învins, în finală, cu scorul de 4-2, cuplul japonez Hina Hayata/Miyu Kato. Diaconu, dublă campioană europeană la junioare și campioană europeană la cadeți în 2013 și 2014, mai câștigase la Mondialul din Africa de Sud și medalia de bronz în proba de simplu, după ce a fost învinsă în semifinale de Mak Tze Wing (Hong Kong). Românii fac senzație și la Campionatele Europene de haltere Under 23 de la Eilat (Israel). Miercuri, Loredana Toma a cucerit trei medalii, una de aur și două de argint, la categoria 63 de kilograme. Toma a obținut aurul la stilul smuls, cu 106 kg, și argintul la aruncat, cu 116 kg, și total, cu 222 kg. Tot miercuri, Sorina Hulpan a câștigat trei medalii de aur la categoria 63 kg, la junioare. România are până acum 23 medalii în total la Europenele de la Eilat: nouă de aur, șapte de argint și șapte de bronz. La juniori, bilanțul delegației noastre este de șase medalii de aur, două de argint și patru de bronz, iar la tineret de 3-5-3. În total, România a obținut miercuri, 7 decembrie, șapte medalii de aur și două de argint la competițiile importante la care au participat.