Dinamo - ASA Tg.-Mureș, astăzi, 10 decembrie, de la ora 20.30

Dinamo și ASA s-au întâlnit de 11 ori în Liga 1 Orange, de șase ori s-au impus bucureștenii, de două ori mureșenii, iar trei jocuri s-au terminat la egalitate. Palmares cu Dinamo gazdă: 5 jocuri - 4 victorii Dinamo - o remiză. Prima partidă a avut loc pe 21 august 2010, FCM Tg.-Mureș - Dinamo 2-6 (Florin Dan, Cosmin Vancea / Topic autogol, Ousmane N'Doye, Liviu Ganea, Marius Niculae, Cătălin Munteanu, Andrei Cristea). În returul stagiunii 2010-2011, spectatorii prezenți pe arena dinamoviștilor au asistat la un nou succes clar al favoriților, 4-1 pentru gazde. Atât în tur, cât și în retur, pe banca „alb-roșilor" s-a aflat Ioan Andone. Mult mai echilibrate au fost partidele din 2011-2012, ambele câștigate de bucureșteni cu 1-0. Prima remiză s-a înregistrat pe 9 august 2014, când Gabi Mureșan a deschis scorul din lovitură liberă în minutul 9, apoi Balaur a deviat în propria poartă șutul-centrare expediat de Filip. În primăvara lui 2015, Bilinski a marcat chiar înainte de pauză, dar Gabi Mureșan a reușit în partea secundă două execuții fantastice de la mare distanță, ambele oprindu-se în plasa porții apărate de Naumovski. În stagiunea precedentă, dinamoviștii au luat câte patru puncte atât în sezonul regulat (0-0 la Târgu-Mureș / 2-1 acasă), cât și în play-off (0-0 deplasare / 1-0 pe teren propriu). Cea mai recentă confruntare: 12.09.2016, ASA Tg.-Mureș - Dinamo 2-1 (Zicu dublă, respectiv Rotariu). Aceasta a fost și singura întâlnire directă dintre Ioan Andone și Dan Alexa. Cei doi au câștigat titlul cu Dinamo în 2003-2004, atunci când „Ando" antrena gruparea „alb-roșie" și Alexa era unul dintre jucătorii de bază din lotul bucureștenilor. Mediile de vârstă ale celor două loturi: Dinamo - 25 ani și 4 luni; ASA - 25 ani și 2 luni.