CSM CSU Oradea - BC Mureș 66-71. Tigrii și-au luat revanșa

BC Mureș și-a luat revanșa la Oradea după înfrângerea din tur, de pe teren propriu. A fost derby în etapa a 12-a a Ligii Naționale de baschet, în care CSM CSU Oradea și BC Mureș au reeditat finala ediției trecute de campionat. Mureșenii s-au impus cu 71-66. Chiar dacă gazdele au jucat fără Mandache, Barnette și Nicoară, dar cu Pasalic revenit în formație, iar echipa BC Mureș fără Mohammed, dar cu un Gajovic sosit în preziua meciului la echipă, partida a fost una echilibrată. Oradea, deținătoarea titlului, a început slab și a fost condusă cu 13 la 2 în debutul partidei, iar la pauza mare mai avea de recuperat un handicap de șase puncte. După pauză și Kalve a scuturat plasa de la mare distanță, iar libera lui Gajovic și o nouă triplă, semnată de această dată de Barham a dus BC Mureș la 10 puncte în față. Oradea însă a înjumătățit ecartul până la ultima pauză. După două minute scurse din sfertul patru, totul a început aproape de la zero, fiindcă Zeno a egalat la 56, și chiar Oradea a preluat conducerea prin tripla lui Petrișor. Totuși, elevii lui Szászgáspár Barnabás au avut tăria de a reveni la conducere, mai întâi prin coșul căpitanului Lázár, apoi după mingea furată și marcată de Martinic. Lucic a mai egalat încă o dată - pentru ultima oară - la 63, dar același Martinic a înscris de la distanță și apoi cu o liberă marcată din două a adus un avantaj de două posesii cu două minute înainte de final. Tigrii au gestionat perfect ultimele două minute și au câștigat la 5 puncte. CSM Oradea - BC Mureș 66-71. Cei mai buni marcatori ai jocului au fost Țibîrnă - 16 puncte și Zeno - 11 puncte, de la gazde, respectiv Barham - 18 puncte și Martinic - 16 puncte, de la echipa BC Mureș