ASA - Pandurii, întrerupt la pauză

Partida dintre ASA Târgu-Mureşşi Pandurii Tg. Jiu, din etapa a 21-a, Liga 1 Orange la fotbal, a durat doar 45 de minute, adversarii nemairevenind de la vestiare, dând vina pe starea terenului de joc. După minutele de aşteptare, regulamentare, centralul partidei a fluierat finalul jocului. În acel moment, scorul era de 2-0 în favoarea roş-albaştrilor, după golurile înscrise de Gabi Mureşan, în minutul 20 şi Vlăduţ Morar, în minutul 36. Comisia de disciplină va stabili rezultatul exact al meciului, decizia normală fiind victorie cu 3-0 pentru echipa noastră, în condiţiile în care, oficialii jocului au considerat că terenul se prezintă în condiţii care permit disputarea partidei. Condiţiile meteo din România din această perioadă dau naştere la astfel de situaţii, starea gazonului de pe Trans-Sil regăsindu-se şi la alte jocuri din Liga 1. De menţionat că, pentru partida de la Târgu-Mureş, Pandurii Tg. Jiu a deplasat un lot de doar 15 jucători, pe foaia de joc fiind trecuţi 11 titulari şi 4 rezerve. Cu doar o oră înainte de startul meciului, Sânmărtean şi Pleaşcă au fost scoşi din primul 11, în locul lor fiind introduşi două rezerve, astfel că, Pandurii avea, pe bancă, la startul meciului un portar şi un jucător de câmp, pentru schimbări. Mai mult, din lotul de 15 jucători, 9 aveau vârste cuprinse între 18 şi 21 de ani. Un aspect care merită analizat, în condiţiile deciziei de la pauză. În afară de cele două reuşite, ASA a mai trecut în 2-3 rânduri pe lângă gol, în cele 45 de minute disputate existând o singură echipă pe teren. Una care nu s-a plâns de starea terenului, ci a luptat pentru victorie. Dan Alexa a început partida cu: Moga - G. Matei, Cordoş, M. Constantin, Mendy - Mureşan, Candrea - Ciolacu, C. Rus, V. Morar - Kuku. Rezerve: Podar-Petho - Chertes, Szasz, Iacobovici, Netzer, Deaconu, Oct. Ursu. Alte rezultate consemnate în Liga 1, etapa a 21-a: Concordia Chiajna - CS U Craiova 0-0, FC Voluntari - CFR Cluj 2-1, Steaua Bucureşti - ACS Poli Timişoara 1-0, CSM Poli Iaşi - Dinamo Bucureşti 3-1. Gaz Metan Mediaş - Astra Giurgiu şi FC Viitorul - FC Botoşani s-au disputat luni.